Kahve makineleri yeterince temiz mi?

07 Mart 2019
Kahve makineleri yeterince temiz mi?

İngilitere'de dünyaca ünlü kahve zincirlerinin de aralarında bulunduğu bir çok kahve dükkanından alınan örneklerde koliform bakterilere rastlandı. BBC’nin yaptığı bir araştırma, dünyaca ünlü kahve zincirlerinde insan sağlığı için tehlikeli özellik taşıyan koliform bakteriye rastlandığını gösterdi. 

Dünyaca ünlü kahve zincirlerinden alınan örnekler laboratuar ortamında incelendi.

Sonuçlar endişe verici

Sonuçlar, kahve zincirlerinin ürünlerinde 3/10 oranında koliform bakteri olduğunu gösterdi. Kolfiorm bakteriler, hastalığa yol açan patojenler taşımasından ötürü insan sağlığı için tehlike arz ediyor.

Markalardan bakteri açıklaması

Kahve zincirlerinden yapılan açıklamada, hijyen sorununu son derece ciddiye aldıkları ve müşteri sağlığının kendileri için her şeyden önemli olduğu vurgulandı. Firma sözcüsü, iddialarla ilgili olarak araştırma başlattıklarını da söyledi.

Peki, Koliform nedir?

Koliform bakterisi; toprak bitki ve sıcakkanlı hayvanların mide-bağırsak kanalında bulunur. Bu bakteri grubu genellikle suda bazı bağırsak parazitlerinin ve patojenlerin kontaminasyonu’nun olup olmadığının iyi bir göstergesidir. Bu bakterinin kirlilik kaynakları lağım suyu bulaşmış bitkiler, mikroplu tanklar, hayvan dışkısı gibi geniş bir yelpazedir. Evcil hayvanlar da bu kirliliğe katkıda bulunmaktadır.  Çoğu koliform bakterisi doğal su kaynaklarına, insan ve hayvan dışkısı veya atık suların karışması şeklinde doğrudan bulaşır. (Kaynak: milliyet.com.tr)

Ülkemizde Türk kahvesi yoğun olarak ilgi görsede , Coffee Shopların açılması ile bir çok yeni tür kahvede damak tadımıza hitap ediyor.

Peki bu makineler nasıl temizleniyor, evlere kadar giren filtre kahve makinelerin temizliğini gerektiği gibi yapabiliyormuyuz? 

Bu konuda Diversey firmasının geliştirmiş olduğu kahve makinesi temizleyiciler hakkında kısa bilgiyi sizler ile paylaşıyoruz.

Diversey'den Yeni Bir Ürün !

Diversey kimdir ; Sealed Air, endüstriyel temizlik ve hijyen ürünleri alanında hizmet verdiği sektörleri yeniden hayal edip, yeniden tasarlayarak daha iyi işleyen bir dünya yaratır. Yaratıcı fikirlerini, farklılaşan uzmanlığı ile birleştirerek yaşadığımız dünyayı ve işlerimizi geliştiren yeni fırsatlar keşfeder, yeni yaklaşımlar oluşturur. Hizmet verdiği sektörler için yapılan işlerde, baştan sona ve sürdürülebilir çözümler üretir.

 


Güzel bir kahve temiz bir kahve makinesiyle başlar!

Suma Cafe temizlik ürünleri ile size en iyi kahve deneyimini yaşatmaya hazırız:

Suma Cafe Liquid ile ofiste, evde veya cafe'nizde kahve makinesi temizliği hiç bu kadar kolay olmamıştı:
Kahve yağı kalıntılarını temizler, Likit yapısıyla pratik ve hızlı uygulanır, Fosfat içermez.

Kahve makinesinin iç parçalarında zamanla kireçlenme olur. Makine temizliğinin yanı sıra, Suma Cafe Descale etkin kireç çözme işlemi yapmayı ihmal etmeyin! En zorlu kireçleri bile yok eder, Hızlı demlenme süresi ve demleme sıcaklığını korur, Makine parçalarına karşı hasasstır ve düzenli kullanım ile makine ömrünü uzatır.

Suma Cafe Grinderclean, değirmen temizliğinde kullanılmak üzere geliştirilen ilk ve tek ürün olup, tamamen doğaldır. Kahve çekirdeği şeklinde tabletlerden oluşur, Gluten içermez, Kokusuzdur, Acılaşan kahve yağının kokusunu gidermede etkilidir ve gıdaya teması hiçbir sorun teşkil etmez.

Suma Cafe Milkclean, kahve ve espresso ekipmanlarındaki süt sistemlerinin temizliğini en hızlı ve pratik şekilde yapabilmeniz için tasarlanmıştır. Fosfatsız ve asidik bir temizleme solüsyonudur. Otomatik süt köpürtücüler, buhar çubukları, otomatik espresso makinelerinin süt hazneleri ve süt cezveleri için idealdir.

Suma Cafe Powder ile çeşitli geleneksel espresso makinelerinin günlük temizliğini zahmetsizce yapabilirsiniz. Fosfat içermez, Toz yapıdadırGeleneksel espresso makinelerinin ters yıkama; kaşık ve diğer parçaları için daldırma işlemi yaparak uygulanır.

Suma Cafe Tabs, kahve demleme ve servis ekipmanlarının tek adımda temizliği için özel olarak dizayn edilmiştir.
Fosfat içermez, Ürünün iyice durulandığını test edebilmeniz için mavi renkte tasarlanmıştır.
"Severek içtiğimiz kahvenin en iyisi şekersiz ama acı olmayanıdır." diyen Uzm. Diyetisyen Işın Sayın kahvenin zihinsel ve bedensel performansı arttırdığını, alzheimerı önlemeye yardımcı olduğunu, antioksidan özelliğiyle adeta bir gençlik iksiri olduğunu söylerken şu noktanın da altını çizdi:

"Kahvenin en iyisi şekersiz pişirilenidir. Kahvenizi hazırlarken şeker eklemeyin. Bunun yerine doğal süt şekeri içeren laktozsuz süt kullanabilirsiniz. Hazırladıktan sonra 20 dakika içinde tüketin. Kahvenizin içinde sıra dışı bir acı tat alıyorsanız bu kahveden değil temizlenmemiş kahve makinesindendir.". Uzm. Diyetisyen Işın Sayın "Ayrıca iç yüzeylerinde yüksek sıcaklık olan kahve makineleri, düzenli olarak temizlenmezse, içinde koliform bakterisi ürer. Bu durumda da koliform bakteri; kahveye acımsı, ekşimsi bir tat verir. Uzun süre temizlenmemiş kahve makinelerinde artan koliform bakterileri, besin zehirlenmeleri ile insan sağlığını tehdit edecek boyuta ulaşabilir. Bu yaz başında, yurt dışında bazı kahve zincirlerinde koliform bakteriye rastlanmış ve bu durum ciddi tartışmalara yol açmıştı. Koliform bakterilerinin sindirim ve bağışıklık sistemi üzerinde olumsuz etkilere yol açtığı biliniyor." dedi. Kahvenin yanında mutlaka su...

"Kahvenin yanındaki su önce mi sonra mı içilmeli?" sorusuna yeter ki içilsin ve büyük bir bardak olsun." diyen Işın Sayın  "Ara öğüne eklenen kahve, iştahı baskılamaya ve kabızlığı gidermeye yardımcıdır. Zayıflama diyetlerinde her gün bir, en fazla iki fincan kahve öneriyoruz. Yanında da elbette bir büyük bardak su. Su kahvenin olmazsa olmazıdır. Kahvenin yanına kuruyemiş, kuru meyve, minik parça gofret seçenekleri diğer hamur işleri ve çikolataya göre daha masumdur." şeklinde konuştu. Kahve makineniz temiz değilse, kahvenin antioksidan değeri düşer. (Kaynak: Sabah)

Son yıllarda kahve makinelerinin artması, kahve zincirlerinin hemen her yerde açılması kahveye daha kolay ve sık ulaşmamıza yol açtı Uzm. Diyetisyen Işın Sayın bu durumun hem bir avantaj hem de dezavantaj olduğunu söyledi: "Evlerde ve zincir kahve dükkanlarında hazırlanan kahvelerin temiz olduğundan emin olmalısınız. (Kaynak: Cumhuriyet)

Ev ve iş yerlerinde kullanılan kahve makinelerinin de düzenli temizlenmesi gerekir.

Aksi durumda yapılan kahvenin antioksidan değeri düşecektir. İçindeki değerli yağlar yanarak okside olacak böylece kanserojen bileşikler ortaya çıkacaktır. Bu bileşikler kahve makinesinin sıcak yüzeyine yapışarak, hazırlanan her kahvenin acı tatta ve sağlıksız olmasına yol açacaktır. Eğer kahvenizi içtiğinizde her zamankinden farklı ve acı bir tat alıyorsanız, bu durum kahve pişirilen makinenin temiz olmadığı anlamına gelir. İçtiğimiz kahvenin antioksidan olabilmesi için mutlaka temiz bir makinede hazırlanmış olması gerekir. Kahve makinelerinin sıcak suyla temizlenmesi içindeki sıcak yüzeylerini temizlemez. Bunun için fosfat içermeyen özel kahve makinesi temizleyiciler kullanabilirsiniz. (Kaynak: Hürriyet)

 

 

 

Sarf Market Bilgisayar ve Kırtasiye Malzemeleri Ltd Şti
Karadeniz Mah. 1204 Sk. No:11/A
Gaziosmanpaşa - İstanbul

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.