sadsad x
asdasd

Hijyenin Hayatımızdaki Rolü

15 Aralık 2021
Hijyenin Hayatımızdaki Rolü

Temizlik ve hijyen hayat kalitemiz ve sağlığımız için gerekli olan unsurların başlarında gelir. Kişisel hijyenimizin yanı sıra yaşam alanlarımızın hijyeni de büyük önem taşır. Özellikle son yıllarda ortaya çıkan covid-19 salgınından sonra da hijyene olan bakış açısı değişmiştir. Hijyen hayatımızda daha çok yer kaplamaya başlamıştır.

Hijyeni sağlamak için gerekli işlemler de hayatımızın belirli bir kısmını kaplar. Örneğin bir insanın ömrünün yaklaşık 3,5 yılını duş alarak geçirdiği tahmin edilmektedir. Temizlik için geçirilen sürenin ise bir insan ömrünün 6 yılını aldığı düşünülmektedir. Hayatımızda zaman olarak böyle büyük yerler kaplayan hijyenin ne kadar önemli olduğu buradan da anlaşılabilir. Bütün bu temizlik, estetik ve hoş görünümden öte sağlık için oldukça önemlidir.

Temizliğin içerisine yalnızca duş almak ya da dip köşe ev temizliği yapmak girmez. Yemekten önce el yıkamak, günde iki kere diş fırçalamak, bulaşıkları biriktirmemek, sebzeleri yıkamadan yememek ve yerlere çöp atmamak gibi günlük rutinde yer alması gereken işlemler de hijyenin önemli bir kısmını oluşturur. Ayrıca bunlar bir toplumda yaşarken uyulması gereken etik kurallar arasındadır. Yani sizin kişisel temizliğiniz yalnızca sizi etkilemez diğer insanları rahatsız etmemek için de kişisel hijyeninize önem göstermelisiniz.

Dünyada salgın hastalıkların yayılmasında temiz olmayan ortamlar ve temiz olmayan insanların rolü oldukça büyüktür. Bu tür ortamlar hastalık yapıcı mikroorganizmaların çoğalmasına ve bulaşmasına ortam sağlar. Temizliğin önemi buradan da anlaşılabilir. Temizlik ve hijyen özellikle sağlığımız için çok büyük önem taşır.

Covid-19 ile Hayatımızda Rolü Artan Hijyenin Önemi Nedir?

Temizlik ve hijyen her zaman hayatımızda önemli bir noktadaydı. Özellikle de bizim milletimizin temizliğe önem verdiği herkes tarafından kabul edilmekteydi. Ancak 2019 yılında ortaya çıkan ve hala da etkisini sürdüren Covid-19 salgınından sonra hijyenin önemi daha fazla anlaşıldı. Mikroorganizmaların yayılımını önleyen temizlik uygulamaları oldukça bulaşıcı olan Covid-19 virüsünden korunmak için ön plana alındı.

Covid-19 virüsünün ortaya çıkmasından ve tüm dünyaya yayılarak pandemi ilan edilmesinden sonra hijyene ve temizliğe olan bakış açımız da farklılaştı. Herkes hastalıklardan korunmak için temizliğin şart olduğunu anlamış oldu. Sadece el yıkama alışkanlıkları bile kısa bir zamanda oldukça farklılaştı. Eskiden ellerini bile doğru yıkamadıklarını fark eden insanlar el yıkama alışkanlıklarını düzeltmek için bazı kuralları uyguladılar.

Dezenfektanlar da bu dönemde patlama yapan hijyen ürünleri arasında yerini aldı. Eskiden çok da hayatımızın içerisinde olmayan dezenfektanlar her mağazanın girişinde, her restoranın masasında ve herkesin çantasında yer almaya başladı. Bu dönemde çoğu kişi el dezenfektanı kullanma alışkanlığı edindi. Bu daha önceden pek de sahip olmadığımız alışkanlık aslında hijyen için büyük önem taşıyor. Ellerimiz gün içerisinde sayısız yer ile temas ediyor. Bu nedenle ellerimiz mikroorganizmalar için adeta yuva haline geliyor. Ellerimiz burnumuzla, ağzımızla ve yüzümüzle temas ettiğinde ise bu mikroorganizmaların vücudumuzun içerisine girmesine ve çeşitli sağlık sorunlarına sebep olmasına yol açıyor. El dezenfektanları ise bunun önüne geçmek için önemli bir yer kaplıyor.

El dezenfektanları haricinde pandemi sürecinde edindiğimiz alışkanlıklardan biri de marketten alınan tüm ürünleri eve gelince temizlemek. Bu alışkanlığın da sağlık adına birçok olumlu etkisi bulunuyor. Üretim yerlerinden satış yerlerine kadar birçok yere temas eden bu ürünlerin üzerinde yine hastalık yapıcı virüsler ve bakteriler bulunabilir. Bunlardan korunmanın yolu da dezenfekte etmekten geçer. Covid-19 döneminde kazandığımız bu yeni alışkanlık bizi virüslerden koruyan alışkanlıkların başında geliyor. Bu ürünlerin dezenfekte edilmesinde sirkeli su da kullanılabiliyor.

Şu anda en çok gündemde olan virüs Covid-19 olsa da dünya üzerinde sayısız hastalık yapıcı organizma bulunmaktadır. Salgın hastalıkların birçoğu da temiz olmayan yerlerin bulaş hızını arttırmasından dolayı oluyor. Bunlardan korunmanın yolu ise temizlik ve hijyenden geçiyor. Kişinin kendi hijyeninin dışında yaşadığı yerin hijyeni de koruyucu görevi görüyor.

Doğru Hijyen Nasıl Sağlanır?

Doğru hijyen için birçok yöntem bulunmaktadır. Herkesin temizlik rutinleri birbirinden farklı olabilir. Vücut için doğru hijyen ve ev için doğru hijyen yöntemleri birbirinden farklıdır. Vücut temizliği konusunda herkes farklı uygulamalar yapıyor ve o şekilde kendini rahat hissediyor olabilir. Ancak eve gelince elleri yıkamak ve her gün diş fırçalamak gibi temel şeyler herkesin yapması gereken rutinler arasındadır.

Duş zamanları arasındaki süre de kişiden kişiye değişebilir. Saç derisini çok yıkayıp yıpratmamak ve az yıkayıp fazla yağlandırmamak adına iki günde bir duş almak en uygun olanıdır. Duş almak haricinde her sabah yüz yıkamak gibi standart temizlik rutinleri de herkesin uygulaması gereken adımlardandır.

Ev hijyeninde ise daha standart uygulamalar mevcuttur. Ev temizliğinde başlamadan önce evi havalandırmak önerilir. Bu tozlu havanın yeni ve taze havayla yer değiştirmesi içindir. Bu işlem gün içinde sık sık yapılabilir. Ev temizliğinde diğer adımlar yer silmek, toz almak, duvar silmek, cam silmek ve yer süpürmek gibi sıralanabilir.

Ev temizliğinde de vücut temizliğinde de çok fazla kimyasal kullanımı önerilmez. Şampuanların, duş jellerinin, saç kremlerinin ve diğer kişisel bakım ürünlerinin kimyasal oranı az doğal ürünlerden oluşması saçı ve vücudu olumlu etkileyecektir.

Ev temizliği ve vücut temizliği haricinde günlük hayatta kullanılan eşyaların temizliği de hijyenin önemli bir parçasıdır. Örneğin giysiler birkaç giyimden sonra yıkanmalıdır. Giysilerin temiz olmaması sağlık anlamında olumsuzluklar yaratırken çevreye de rahatsızlık verecektir. Bunun gibi ev eşyalarının da temiz olması gerekir. Örneğin çarşafların belirli sıklıklarla değiştirilmesi ve koltukların silinmesi gerekir. Küçük eşyaların tozunun düzenli alınması ve dolapların temiz tutulması gerekir. Bu gibi örnekler daha da çoğaltılabilir.

Doğru ve Sağlıklı Hijyen Ürünleri Nasıl Olmalıdır?

Kişisel hijyen ürünleri ve ev temizliğinde kullanılan hijyen ürünleri birbirinden farklılık gösterir. Kişisel hijyen ürünlerinin doğruluğu kişinin vücudunun verdiği tepkiye göre değişiklik gösterebilir. Ancak hijyen ürünleri vücuda uygulandığı için içerisinde alerjen madde olmamasına özellikle dikkat edilmelidir. Kişisel hijyen ürünleri denilince akla gelen ilk ürün sabunlardır. Sabunlar şu anda çoğunlukla el yıkamak için kullanılıyor olsalar da saç ve yüz yıkamak için de kullanılabilirler. Hatta sabunlar giysi yıkamak için kullanılabilirler. Doğru sabun nasıl olmalı diye soracak olursak doğal sabunların ön plana çıktığını görürüz. Doğal sabunlar günümüzde de üretilmektedir. Bu sabunlar yalnızca el için değil cilt bakımı için de çeşit çeşit üretilirler.

Kişisel hijyen ürünlerinden bir diğeri ise şampuanlar ve duş jelleridir. Bunların cildi ve saç derisini yıpratmayan ürünler olması gerekir. Herkesin düzenli şekilde kullanması gereken bir diğer kişisel hijyen ürünü ise diş macunlarıdır. Diş macunlarının doğru seçimi ise yine kişiden kişiye değişmektedir. Örneğin mine tabakası incelmiş kişilerin yüksek florlu diş macunları kullanmaması gerekir. Bu macunların içindeki flor dişleri daha da aşındıracak ve hassasiyete neden olacaktır.

Kişisel hijyen ürünlerinin doğru ve yanlışlığı biraz daha kişisel olsa da ev hijyeni için kullanılan ürünlerin doğru ve yanlışlığı daha sabittir. Ev temizlik ürünleri yüzeyden yüzeye çok fazla çeşitlilik gösterir. Bir malzeme ile bütün ev temizlenmez. Genel bir ev temizliği için birçok farklı temizlik malzemesi kullanılmalıdır. Örneğin zemin için yüzey temizleyici kullanılmalıdır. Camlar için cam silici, tuvalet ve lavabolar için ise toz temizleyiciler kullanılabilir.

Evde kullanılan hijyen ürünlerinin kimyasal oranlarının az olması gerekir. Bu sizin sağlığınız için oldukça önemlidir. Temizleyicilerin bir de mikropları öldürme oranının fazla olması gerekir. Tamamen mikroorganizmalardan arınmış yüzeyler sizin sağlığınız için daha iyi olacaktır.

Hijyen, sağlığımız için oldukça önemli bir adımdır. Hijyeni sağlamak için gerekli olan ürünlerin iyi olması da hijyenin doğru şekilde sağlanması için önemli noktalardan biridir. Doğru ürünlerle yapılan doğru temizlik sizin ve yakınınızdakilerin sağlığını koruyacaktır.

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.