sadsad x
asdasd

Kağıt Havlu Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

15 Aralık 2021
Kağıt Havlu Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Günlük hayatta evlerimizin neredeyse demirbaşı haline gelmiş olan kağıt havluları sıklıkla kullanırız. Evde mutfaklarda, banyolarda, lavabolarda kağıt havlu kullanılabilir. Kağıt havlular en çok mutfakta ve banyoda kullanılır. Mutfakta yere ya da mermere bir sıvı döküldüğünde ilk yapılan hemen kağıt havlu kullanmaktır. Evin diğer alanlarında da ilk olarak bu iş yapılır.

Kağıt havlular hijyen için de çok önemlidir. Banyoda ve lavabolarda kullanılan yün havlular kullanım sırasında sürekli nemli kaldığı için bakteri üremesine oldukça açık bir alan oluşturur. Bu nedenle bu havluların yerine tek kullanımlık kağıt havlu kullanılması önerilir. Kağıt havluların kullanılması bakterilerin yayılmasını engelleyecektir. Ayrıca kişisel olmaları da hijyen açısından oldukça önemlidir.

Kağıt havlular için birçok marka bulunmaktadır. Yoğun kullanım ve ihtiyaç fazlalığı birçok markanın kağıt havlu üretmesine yol açmıştır. Birçok markanın her fiyat dilimine özel kağıt havlusu bulunmaktadır. Bu nedenle bu ürünler alışveriş listelerinin vazgeçilmezlerindendir. Marketlerde, bakkallarda ya da toptan satış mağazalarında birçok çeşit kağıt havlu bulmak mümkündür.

Kağıt havlular ve peçeteler ağaçlardan elde edilen selülozdan yapılır. Geri dönüşüm sonucunda üretilen kağıt havlular da bulunsa da bunların sayısı çok fazla değildir. Bu nedenle bazı çevreciler kağıt havlu kullanımının sınırlandırılması gerektiğini düşünmektedir. Çevre için kağıt havlu kullanırken az sayıda yaprak kullanmak gerekir. Az sayıda yaprağın emici olup olmaması ise kağıt havlunun özelliklerine bağlıdır. Alışveriş yaparken bazı noktalara dikkat ederek en uygun kağıt havluyu bulabilirsiniz.

Kağıt havlular birçok farklı özelliklerde üretilebilir. Üretim aşamasında kullanılan materyallerin çeşidi ve miktarı ortaya çıkan havluyu da etkiler. Havlunun çeşidini ve özelliklerini belirleyen tek etmenler bunlar değildir. Havlunun kat sayısı, yumuşaklık oranı, pamuk miktarı, kokulu olup olmaması, rulonun uzunluğu gibi etkenler sayesinde kağıt havlular birbirinden ayrılabilir. Kağıt havlu alışverişinde bunlara dikkat etmek gerekir. Kullanım amacınıza uygun özelliklerde kağıt havlu tercih etmeniz sizin için en uygun olanı olacaktır.

Kağıt Havlu Çeşitleri Nelerdir?

Kağıt havlular birçok çeşitte karşımıza çıkabilir. Öncelikle bu havlular genellikle rulolar halinde satılmaktadır. Ancak Z katlı kağıt havlular da karşımıza çıkabilir. Z katlamalı kağıt havlular rulo kağıt havlulardan farklıdır. Bu tip havlularda yapraklar katlı şekildedir. Kullanılacağı zaman bu kağıtlar tek tek çekilerek çıkarılıp kullanılır. Bu tip havlular hijyen açısından daha uygundur. Çünkü havluyu kullanacak olan kişi yalnızca kendi alacağı havluya dokunur. Özellikle işletmelerde bu tip kağıt havlular özel dispanserler yardımı ile kullanılır.

Özel işletmelerde bu tip çekmeli dispanserlerin yanında sensörlü dispanserler de kullanılabilir. Bunların içerisine rulo tip kağıt havlular yerleştirilir. Müşteri bu sensöre yalnızca elini yaklaştırdığında kağıt havlu dönerek alttan bir ya da iki yaprak kağıt havlu çıkar. Bu tip kullanım da işletmelerde sıklıkla kullanılır. Ayrıca dokunma gerektirmeyen bu sensörler oldukça kullanışlıdır. Toplu alanlarda kullanılan kağıt havlu çeşitlerinden biri de içten çekmeli dispanserli kağıt havlulardır. Bu mekanizmalarda havlu içten çekilerek kullanılır.

Kağıt havlular yalnızca kullanım mekanizmaları ile birbirinden ayrılmaz. Kağıt havluların rulo kalınlığı da birbirinden farklıdır. Jumbo kağıt havlular en uzun kağıt havlulardır. Bunların uzunluğu metreleri bulabilir. Bu nedenle bu kağıt havluları kullanmak için özel dispanserler gerekir. İş yerlerinde çabuk bitmesin diye bu kağıt havlular kullanılabilir. Ancak iş yerleri haricinde evlerde de Jumbo kağıt havlular kullanılabilir. Oldukça uzun metrelerde olan bu havlular evlerde uzun süreli kullanım için idealdir. Eğer evinizde kişi sayısı fazlaysa ve kağıt havlular çok tüketiliyorsa Jumbo kağıt havluları tercih edebilirsiniz.

Kağıt havlular kat sayısına göre de çeşitlere ayrılır. Tek katlı, iki katlı ve üç katlı kağıt havluları bulmak mümkündür. Kağıt havlunun kay sayısı emiciliği açısından oldukça önemlidir. Tek katlı kağıt havlular genellikle daha uygun fiyatlı olsa da emici olmadıkları için dezavantajlı hale gelebilirler. Tek katlı bir kağıt havludan 3-4 yaprak kullanarak sileceğiniz bir yeri üç katlı kağıt havlu ile tek yaprakta silebilirsiniz. Üç katlı kağıt havlular fiyat olarak daha pahalı olsa da bu konuda size avantaj sağlayacaktır. Bu nedenle kendiniz fiyat ve performans oranını düşünüp ona göre kağıt havlu seçimi yapmalısınız.

Kağıt havluların bir çeşidi de kokulu olanlarıdır. Parfüm içeren bu kağıt havlular çiçek, meyve veya sabun kokulu olabilir. Bu kağıt havlular bulunduğu yere de hoş bir koku sağlayacaktır. Ancak özellikle alerjisi ve astımı olanların kokulu kağıt havluları tercih etmemesi gerekir. Bu kağıt havluların üzerindeki parfümler alerjiyi ve astımı harekete geçirerek rahatsızlıklara sebep olabilir.

Kağıt Havlu Nasıl ve Neye Göre Seçilir?

Kağıt havlu seçerken dikkat edilmesi gereken birçok nokta vardır. Öncelikle bunlardan en önemlisi kağıt havlunun kat sayısı ve yumuşaklığıdır. Kağıt havlular tek katlı, iki katlı ya da üç katlı olabilir. Kat sayısı arttıkça emiş gücü ve yumuşaklık da artmaktadır. Ekstra yumuşaklık ve emiş gücü için çok katlı kağıt havluları seçmek gerekir.

Tek katlı kağıt havlular başta herkese fiyat olarak daha avantajlı gelmektedir. Ancak bu kağıt havlular kullanım sırasında çok fazla yaprak sayısı kullanmak gerektirdiği için çabuk biter ve fiyat avantajları da ortadan kalkar. Üç katlı kağıt havlular ise başta herkese fiyat olarak pahalı geldiği için daha az yaprak ile daha fazla emiş gücü sağladığından avantajlı konuma geçebilir. Ayrıca bu kağıt havlular daha yumuşak oldukları için kullanım açısından da konforludur. Bu nedenle kağıt havlu seçerken iki ya da üç katlı kağıt havluları seçmek daha mantıklı olacaktır.

Kağıt havlular makineli ya da makinesiz kullanılabilir. Sizin de kağıt havlu seçerken makineli ya da makinesiz kullanıma göre seçim yapmanız gerekir. Rulo kağıt havlulardan bazıları şekil olarak makine içerisine uygun olacak şekilde üretilmiştir. Bazıları ise hem makine ile hem de makinesiz kullanılabilir. Siz evde kullanım için kağıt havlu arıyorsanız makinesiz de kullanılabilen rulo kağıt havluları tercih edebilirsiniz. Makine kullanmasanız bile bir kağıt havlu asacağı kullanmak hijyenik kullanım için büyük önem taşır.

Günümüzde marketlerde birçok farklı marka kağıt havluya rastlamak mümkündür. Marka seçimi yaparken marka değeri yüksek bilindik markalardan alışveriş yapmak gerekir. Merdiven altı üretimden her zaman uzak durmak gerekir.

Tüm alışverişlerde olduğu gibi kağıt havlu alışverişinde de fiyat araştırması yapmak ve maliyet hesaplamak gerekir. Kağıt havlular 4’lü, 6’lı, 8’li, 12’li ve 24’lü olarak satılabilir. Toplu olarak alım yapmak size her zaman fiyat avantajı sağlayacaktır. Yani 4’lü almak yerine 24’lü almak birim fiyatı olarak daha avantajlı olacaktır. Bu nedenle kağıt havlu alışverişi yaparken çoklu alım yapmak daha avantajlıdır.

Kağıt Havlu Çeşitlerinin Kullanım Alanları Nerelerdir?

Kağıt havlular evlerde, iş yerlerinde, okullarda, restoranlarda ve daha birçok alanda karşımıza çıkmaktadır. Kağıt havluların kullanım alanlarına göre farklı çeşitleri vardır. Özellikle de makine ile kullanılan kağıt havlular toplu kullanım gerektiren yerlerde daha çok karşımıza çıkmaktadır. Z tipi katlı kağıt havlular özellikle de restoran, alışveriş merkezi ve kafe gibi yerlerin tuvaletlerinde karşımıza çıkar. El yıkadıktan sonra kurulamak için kullanılan bu kağıt havlular tutulup çekildiği için hijyenik kullanım sağlar. Bu kağıt havluların kullanımı için özel dispanserlere ihtiyaç duyulur. Bu dispanserler genellikle duvara monte olur ve içlerine kağıt havlular yerleştirilerek kullanılır.

Jumbo kağıt havlular tek başına dört normal boyut rulo havlu uzunluğuna ulaşabilir. Bu kağıt havlular genellikle mutfaklarda kullanılır. Evlerde ya da restoran mutfaklarında bu kağıt havluları görmek mümkündür. Bu kağıt havlular fiyat olarak da avantajlı olduğu için ev alışverişlerinde tercih edilebilir.

Normal rulo kağıt havlular genellikle evlerde kullanılmak için uygundur. Bunlar makinesiz kullanılabilir. Ancak makine olmasa bile bir kağıt havlu askısı kullanmak hijyen açısından daha doğru olacaktır.

İçerden çekmeli kağıt havlular genellikle okul tuvaletlerinde görülür. Bu kağıt havluların özel dispanserleri vardır. Ruloları ise oldukça büyüktür ve kolay bitmez. Bu nedenle toplu kullanılan tuvaletler için uygundur. Toplu ve kalabalık yerlerde genellikle bu tarz dispanserli kağıt havlular kullanılır. Dispanserin çeşidi hijyen açısından önemlidir. Özellikle de dokunma gerektirmeyen sensörlü dispanserler hijyen açısından en uygun olanlarıdır. Bu tarz sensörlü kağıt havlu makineleri yine kalabalık yerlerin lavabolarında kullanılır. Restoranlar, kafeler ve alışveriş merkezleri için oldukça uygundur.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.