sadsad x
asdasd

Ergonomi Ürünlerinin Sağlığımız için Önemi Nedir?

15 Aralık 2021
Ergonomi Ürünlerinin Sağlığımız için Önemi Nedir?

Sağlığımız bizim için en değerli şeylerden biridir. Sağlığımızı korumak için dikkat etmemiz gereken birçok unsur vardır. Vücut sağlığı bir bütün olsa da farklı sistemlerin düzeni için farklı noktalara dikkat etmek gerekir. Örneğin sindirim sistemi sağlığı için düzenli ve sağlıklı beslenmek gerekir. Ya da akciğer sağlığı için sigara içmemek gerekir. Omurga sağlığı için ise ergonomik ürünler kullanmak ve sırtın duruşunu korumak gerekir.

Günümüzde hareketsiz yaşam tarzı, masa başı işler, fazla kilolar ve duruş bozuklukları gibi sebepler omurgada hasara ve sırt ağrısına sebep olmaktadır. Sırt ve omurga sağlını korumak yaşam kalitenizi etkilemekle kalmaz ileriki hayatınızda da rahat etmenizi sağlar. Sırt sağlığını korumak için bazı unsurlara dikkat etmek gerekir. Öncelikle omurganın en büyük düşmanı fazla kilolardır. Fazla kilo alımında omurga bu ağırlığı taşıyamaz hale gelecek ve hasar görmeye başlayacaktır. Bunun getirisi olarak da bel ve sırt ağrıları başlayacaktır.

Kilo almamak için beslenmeye dikkat etmek ve spor yapmak gerekir. Ancak spor yaparken de omurga sağlığına dikkat etmek gerekir. Ağırlık kaldırmak, yanlış mekik çekmek, eğitmen olmadan bilinçsiz bir şekilde spor yapmak omurganıza hasar vermenize sebep olacaktır. Tüm bunlardan korunmak için eğitmen eşliğinde dikkatli bir şekilde spor yapmak gerekir. Fazla ağırlıklardan ise mümkün olduğunca uzak durmak gerekir.

Sırt ağrılarının en büyük sebeplerinden biri de duruş bozukluklarıdır. Omurgayı yanlış konumlandırmak ve yanlış durmak omurganın anatomisini bozarak dayanılmaz ağrılara sebep olacaktır. Duruş bozukluğu olan insanların geneli kambur durmaktadır. Kambur duruş, omurganın anatomisini bozacaktır. Bunu düzeltmek için küçük yaşlardan itibaren düz durmaya alışmak gerekir. Ancak eğer düzelmiyor ise bel korseleri ile bu duruş bozuklukları düzeltilebilir.

Hareketsiz yaşam da sırt ağrılarını beraberinde getirir. Hareketsiz yaşamın tek zarar verdiği kısım omurga değildir. Hareketsiz yaşam sistemlerinizin doğru çalışmamasına, kilo alımına, enzimlerin doğru çalışmamasına ve daha birçok hasara sebep olur. Gün içerisinde en azından yarım saat yürüyüş yapmak gerekir.

Omurga ve sırt sağlığını korumak için yapılması gereken en önemli şey ise ergonomik ürünler kullanmaktır. Ergonomik sırt çantaları, ergonomik masa ve sandalyeler, ergonomik koltuklar gibi ürünler sırt sağlığını korumak için oldukça önemlidir. Ergonomik ürünleri evde kullanmak yetmez. Günün büyük çoğunluğunun geçtiği ofislerde de ergonomik ürünleri tercih etmek gerekir. Özellikle de sandalye ve koltukların omurga ve sırt sağlığını destekleyen ürünler olması oldukça önemlidir.

Ergonomi Nedir?

Ergonomi kelimesi günlük hayatımızda sıklıkla karşımıza çıkan kelimelerden biridir. Günlük hayatta bu kelime ile sıklıkla karşılaşılsa bile birçok insan tarafından ergonomi kelimesinin anlamı yanlış bilinmektedir. Bu kelimenin genellikle rahatlık ve konfor anlamına geldiği düşünülmektedir. Ancak ergonominin anlamı bundan çok daha geniştir. Ergonomi bir bilim dalıdır. Kişinin beden ve ruh sağlığını değerlendirerek çevre ve makinelerle adaptasyonunu inceler.

Ergonomi bir yandan da insan mühendisliği olarak da değerlendirilebilir. Kişinin kendisini rahat hissetmesi ve beden sağlığının korunması temel amaçtır. Örneğin bir insanın yattığı yatakta rahat olması ve fiziksel sağlığının da korunması ergonominin görevidir. Özellikle yataklar, koltuklar, sandalyeler, ayakkabılar ve çalışma gereçleri gibi ürünlerin ergonomik olması oldukça önemlidir.

Ergonomi insanın çevreyle ve makineyle adapte olmasını sağlar. İnsanın kendini rahat hissetmesi ve sağlığını koruması için ergonomik ürünler kullanması oldukça önemlidir. Özellikle de iş yerlerinde ergonomik kurallara uygun ürünler kullanılması gerekir. Olumsuz ergonomik koşullarda çalışan kişilerde bel ve sırt ağrılarının yanı sıra kalıcı duruş bozuklukları da ortaya çıkabilir. İş yerlerinde vücudun belden dönmesini gerektiren işler, yorucu iş saatleri ve yetersiz aralar, fiziksel yorgunluk gerektiren işler, ergonomik olmayan masa ve sandalyeler vücuda olumsuz etki yapabilir.

Omurga sağlığını korumak için ergonomik ürünler oldukça önemlidir. Ancak kişinin kendisinin de dikkat etmesi gerekir. Örneğin ağır yük kaldırarak çalışan kişilerin bunları aniden kaldırmaması gerekir. Belden eğilip ağırlık kaldırmak da zarar verecektir. İnşaatlarda çalışan işçilerin bu açıdan oldukça dikkatli olması gerekir. Fiziksel güç ile iş yapan insanların omurga sağlığına dikkat etmesi şarttır.

Yalnızca fiziksel güç ile çalışan insanların değil ofis çalışanlarının da omurga sağlığı için dikkat etmesi gereken noktalar bulunmaktadır. Sürekli ayakta çalışmak gibi sürekli oturarak çalışmak da bir süre sonra omurga sağlığını olumsuz etkileyecektir. Ofiste sürekli oturarak çalışan insanların masa ve sandalyelerinin ergonomik ürünler olması gerekir. Ayrıca ofis masalarındaki düzen de oldukça önemlidir. Her şeyin zorlanmadan ulaşılabilecek uzaklıkta olması gerekir. Bilgisayarların konumu da çok eğilerek çalışmamak için dikkat edilmesi gereken noktalardandır. Bu gibi birçok detaya dikkat ederek ergonomik bir çalışma ortamı oluşturulabilir. Çalışma ortamlarının ergonomisi en az evlerinki kadar önemlidir.

Ergonomi Ürünleri Sağlığımız için Neden Önemlidir?

 Ergonomi ürünlerinin sağlığımız için önemi büyüktür. Örneğin ergonomik bir sırt çantasının omurga sağlığına etkisi tartışılmaz. Ergonomik olmayan sırt çantaları sırt ağrılarına neden olacaktır. İçlerindeki ağırlığı omurgaya doğru şekilde dağıtmayan bu çantalar fıtık oluşumuna da neden olabilir. Ayrıca küçük çocuklarda yanlış çanta seçimi ileride düzeltilemeyecek duruş bozukluklarına yol açabilir. Bu nedenle ergonomik çanta kullanımı oldukça önemlidir.

Ergonomik çantalar gibi ergonomik ayakkabılar da büyük önem taşır. Ayaklarımız bizi taşıyan organlarımızdır. Ayak sağlığı hayat kalitesi için oldukça önemlidir. Ergonomik ayakkabılar ayak şeklini ve ayak sağlığını korur. Ayrıca bu ayakkabılar rahatlıklarıyla da birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. Ayak sağlığını korumak ileriki hayatı da güvence altına alacaktır. Mide rahatsızlıklarından, karaciğer rahatsızlıklarına kadar birçok sistem bozukluğu ayak sağlığı ile ilişkilidir. Bu nedenle ergonomik ayakkabıların kullanımı büyük önem taşır.

İş yerlerinde de ergonomiye dikkat edilmelidir. En basitinden bir bilgisayar sandalyesinin ergonomik olması gerekir. Masa başı işlerde çalışanlar bu sandalyelerde saatler geçirmektedir. Bu sandalyelerin ergonomik olması bu kişilerin omurga sağlığı için önem taşır. Bir koltuğun ya da sandalyenin ergonomik olması için sırt şeklini destekleyecek şekilde olması gerekir. Omurganın kendine özgü şekli desteklenmediğinde çeşitli sırt ağrıları ve bozukluklar meydana gelir. Özellikle de koltuk ve sandalyelerin bu açıdan destekleyici olması gerekir. Yataklarda da omurga korunmalı ve desteklenmelidir.

Yalnızca koltuk ve sandalyeler değil iş aletleri de ergonomik olmalıdır. Örneğin bir inşaat ustasının bel çantası ustanın hem kolay ulaşabileceği hem de kolay taşıyabileceği şekilde olmalıdır. Özellikle de inşaat işleri gibi fiziksel işlerde sırt sağlığını korumak büyük önem taşır. Aletlerin ergonomik seçimlerden oluşması gerekir. Ağırlık taşıtan kişilerin de bu taşıma sırasında oldukça dikkat etmesi gerekir.

Ergonomik ürünler yalnızca fiziksel olarak fayda sağlamaz. İnsanın konforlu olmasını da sağlayan bu ürünler rahatlık sağlayarak psikolojik sağlığın da olumlu etkilenmesini sağlar. İnsanın fiziksel rahatlığı ruhsal rahatlığıyla birebir etkilidir. Fiziksel olarak sağlıklı ve rahat olan kişiler ruhsal olarak da sağlıklı ve mutlu olacaktır. Tüm gün ağrı çekmek tabii ki sizi mutsuz edecektir. Yani ruh sağlığını korumak, yaşam kalitesini arttırmak ve gün içerisinde mutlu hissetmek için de ergonomik ürünler kullanmak gerekir.

Rahat ve Sağlıklı Bir Çalışma Ortamı için Hangi Ergonomik Ürünleri Tercih Etmeliyiz?

İş yerleri gün içerisinde en çok vakit geçirdiğimiz alanlardan biridir. Hatta bazı çalışanlar evlerinden çok iş yerlerinde vakit geçirmektedir. Bu nedenle iş yerlerinin rahatlığı ve konforu büyük önem taşır. İş yerlerindeki ergonomik ürünler konfor açısından oldukça önemlidir. Ancak yalnızca rahatlık için değil sağlık için de ergonomik ürünleri tercih etmek gerekir. Her iş kolunda farklı ergonomik ürünler kullanılarak konforlu bir çalışma alanı sağlanabilir. Ancak ergonomik ürünlerinin en çok lazım olduğu ve en çok karşımıza çıktığı iş alanları masa başı işlerdir. Tüm gün masa başında oturarak çalışan kişiler ergonomik ürünlere ihtiyaç duymaktadır.

Masa başı işlerde masanın ve masa üzerindeki çalışma ürünlerinin konumu oldukça önemlidir. Öncelikle kullanılan masa sandalyesinin ergonomik olması gerekir. Ergonomik olmayan masa sandalyeleri tüm gün sırt ağrıları çekmenize sebep olacaktır. Masanın da ergonomik açıdan sizi desteklemesi şarttır. Masa üzerindeki bilgisayar, mouse, kalem kutusu ve evrak çantası gibi iş gereçlerinin de konumu önemlidir.

Masa düzeni de iş yerinde rahat olmak için oldukça önemlidir. Masanın ve bilgisayarın doğru bir yükseklikte olması gerekir. Fazla aşağıda ya da yukarıda kalan masalar boyun ve sırt ağrılarına neden olabilir. Masanın yüksekliği kadar bilgisayarın da yüksekliğinin iyi ayarlanmış olması gerekir. Bunun için ergonomik laptop yükselticilerinden yardım alabilirsiniz. Bu yükselticiler bilgisayarınızın konumunu ve yüksekliğini iyi ayarlamanızı sağlayacaktır.

İnsan için en doğru oturma biçimi ayarların 20-30 santimetre yukardan destek aldığı oturma biçimidir. Destek almadan uzun süre oturmak bacakta uyuşmalara ve diz ağrılarına sebep olabilir. Bu nedenle iş yerinde otururken ergonomik ayak yükselticilerinden yararlanmak gereklidir.

Ergonomi günlük hayatta rahat ve sağlıklı olmanızı sağlayan bir bilim dalıdır. İş yerlerinde de ergonomik ürünler kullanmak rahat ve sağlıklı olmanızı sağlayacaktır. Ergonomik ürünlerin sağladığı konfor psikolojik olarak da daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Bu nedenle iş yerlerinde ergonomik ürünler tercih etmek oldukça önemlidir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.